ANASAYFA HAKKIMIZDA İSTASYONDAKİLER ATÖLYE OYUNLARIMIZ GALERİ İLETİŞİM
Geri
  • Yalancı Aranıyor
  • Bir Şehnaz Oyun
  • Cesaret Ana ve Çocukları
  • Lokum Teknomen'e Karşı
  • Komik Para
  • Düğün ya da Davul
  • Kanlı Nigar
  • Sırra Kadem
  • Keşanlı Ali Destanı
Ä°leri
ETKİNLİK TAKVİMİ

ZİYARETÇİ DEFTERİ

BİZİ TAKİP EDİN
      
 
 
ANASAYFA » İSTASYONDAKİLER » KADİR YÜKSEL
1969, İzmit doğumlu. İlk ve orta öğrenimini İzmit'te tamamladı. Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nden 1990 yılında mezun oldu. İzmit'te yaşıyor.

Üniversite yıllarında tiyatroyla uğraştı. Kadıköy Halk Eğitim Merkezi'nde ve Ortaköy Kültür Merkezi'nde tiyatro kurslarına, çeşitli oyunculuk, metin okuma, sahneleme çalışmalarına, seminerlere, atölyelere katıldı.

Marmara Üniversitesi Oyuncuları, Kadıköy Halk Eğitim Merkezi Deneme Sahnesi, Ortaköy Oyuncuları, Ankara Birlik Tiyatrosu ve birkaç turne tiyatrosunda görev aldı.

İzmit'e döndükten sonra Kocaeli Bölge Tiyatrosu'na katıldı. Genç Sahne'nin kuruluşunda görev aldı. Oyunculuk, dramaturgluk, yönetmenlik yaptı.

Ferit Edgü'nün "Hakkâri'de Bir Mevsim" romanını aynı adla oyunlaştırdı, yönetti. Oyun iki sezon boyunca oynandı, Anadolu Turnesi'ne çıktı.

Geleneksel tiyatromuzdan yararlanan oyunlar yazdı, kolajlar yapıp yönetti. Anadolu Turnesi'ne oyun yönetti.

2000 yılında İzmit Halk Eğitim Merkezi Deneme Sahnesi'nin kuruluşunda yer aldı. İzmit'te düzenli olarak gişe ve sahne açan bir grup oluşturuldu.

2003 yılında Fayton Oyuncuları'nın kuruluşuna katıldı. Yönetmenlik, oyunculuk, yöneticilik yaptı.

Kocaeli Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sahne Sanatları Bölümü'nde Yazılı Anlatım Teknikleri ve Türk Tiyatrosu Metinleri okutmanlığı yapmaktadır.

2009 yılında Oyun İstasyonu ekibine katıldı. Tiyatro Birikim'in turne oyunlarını yönetti.

Tiyatro çalışmalarına Oyun İstasyonu'nun çatısı altında devam etmektedir.

Üniversite yıllarında arkadaşlarıyla birlikte "Toprak" adlı edebiyat fanzinini çıkardılar. İzmit'e döndükten sonra da edebiyat dergiciliği çalışmalarını sürdürdü.

"Fayton" dergisinin yayın kurulunda görev aldı.

"Fayton Öykü" dergisinin yayın yönetmenliğini yaptı.

"Üçüncü Öyküler " adlı öykü dergisini çıkardı, yayın yönetmenliğini yaptı.

"Tiyatro Gazetesi"ni çıkardı, yayın yönetmenliğini yürüttü.

"Yelkovan" adlı edebiyat dergisini Hürriyet Yaşar'la birlikte yayınladı.

Şiirleriyle 1998 Mülkiyeliler Birliği Şiir Ödülü'nü kazandı.

Öyküleriyle 2007 Foça Belediyesi Deniz Öyküleri Ödülü Mansiyonunu kazandı.

Şiirleri, öyküleri, edebiyat yazıları Adam Öykü, Edebiyat Eleştiri, İmge Öyküler, Kül Öykü, Notos, Güzel Yazılar, Dize, Şiiri Özlüyorum, Fayton Öykü, Fayton, Üçüncü Öyküler, Dize, Bireylikler, Yazılıkaya, Üç Nokta gibi dergilerde yayımlandı. Şiirleri şiir yıllıklarına seçildi. Tiyatro yazıları Yeni Tiyatro dergisinde, tiyatronline, tiyatro dünyası adlı internet sitelerinde yayınlandı.

Öykücülüğümüzde yazılmış deprem öykülerinden oluşan Fay Alışkanlığı-Deprem Öyküleri Antolojisi hazırladı.

Yönettiği Oyunlardan Bazıları: Suya Yazı Yazdık (Kolaj), Hayal Perdesi (Geleneksel Kolaj), Ada (Athol Fugard), Hakkari'de Bir Mevsim (Ferit Edgü – Kadir Yüksel), Söylev (Özdemir Nutku), Resimli Osmanlı Tarihi (Turgut Özakman), Arturo Ui'nin Önlenebilir Yükselişi (B. Brecht), Yeşil Papağan Limited (Memed Baydur), Yel mi Değirmen mi? (Aslı Öngören), Kanlı Nigar (Sadık Şendil), İki Kalas Bir Heves (Erhan Gökgücü), Sırra Kadem (Kadir Yüksel), Televizyon Cumhuriyeti (A.Cüneyd Kılcıoğlu), Yeşillensin Dünya (Kadir Yüksel)

Oynadığı Oyunlardan Bazıları: Sersem Kocanın Kurnaz Karısı, Sokrates Savunuyor, Körleşme, Antigone, Özgürlüğün Bedeli, Acıyı Bal Eyledik, İcraatın İçinden İnsan Manzaraları, Büyük Romulus, Ada, Hakkari'de Bir Mevsim, Godot'yu Beklerken, Azizname, Vahşi Batı, Suya Yazı Yazdık, Yel mi Değirmen mi?
     
FOTOĞRAFLARI
Kadir Yüksel   Kadir Yüksel   Kadir Yüksel