ANASAYFA İSTASYONDAKİLER ATÖLYE OYUNLARIMIZ GALERİ İLETİŞİM
Geri
  • Yalancı Aranıyor
  • Bir Şehnaz Oyun
  • Cesaret Ana ve Çocukları
  • Lokum Teknomen'e Karşı
  • Komik Para
  • Düğün ya da Davul
  • Kanlı Nigar
  • Sırra Kadem
  • Keşanlı Ali Destanı
Ä°leri
ETKİNLİK TAKVİMİ

ZİYARETÇİ DEFTERİ

BİZİ TAKİP EDİN
      
 
 
ANASAYFA » HAKKIMIZDA
Oyun İsTasyonu, Türkiye’nin ikinci “Doğaçlama Tiyatro” topluluğudur. Bu yıl 10. yılını ve sezonunu kutlayan tiyatromuz bugüne kadar 500’ün üzerinde doğaçlama gösterisi (sadece İzmit’te) gerçekleştirdi.

2004 Kasım ayında Tiyatro İzmit bünyesinde ilk çalışmalarına başlayan topluluk 5 Şubat 2005’te Çukurbağ Kültür Merkezi Oda Tiyatrosu’nda İlk Doğaçlama – Tiyatro Sporu gösterisini seyirci ile buluşturdu. 2006 Haziran’ında ise Tiyatro İzmit’in kendini lağvetmesi ile “Oyun İstasyonu” adını aldı.

Sırasıyla Çukurbağ Kültür Merkezi, Dafne Kültür Merkezi, SDKM Oda Tiyatrosu, Sabancı Kültür Merkezi, gibi sahnelerde seyirci ile buluşan topluluk 2008-2009 sezonunda ilk metinli oyunu Kanlı Nigar’ı sahneledi. Oyun İzmit’te 38 defa seyirci ile buluştu. Sonraki yıllarda “Sırra Kadem”, “ Düğün Ya da Davul” adlı müzikli oyunları sahneledi. Topluluk geçtiğimiz sezon “Keşanlı Ali Destanı”, “Cesaret Ana ve Çocukları” ve “Tersine Dünya” adlı oyunların yanı sıra, Kocaeli Valiliği, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, İl Emniyet Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’nın ortaklaşa yürüttüğü “Gün Işığı Projesi” (Madde bağımlılığı ile mücadele projesi) dahilinde “İrade” adlı gençlik oyununu, İSU (İzmit Su İşleri) için “Su Hayattır” adlı interaktif Çocuk Oyunu’nu ve “Dans Eden Eşek” isimli Çocuk oyunu’nu sezon boyunca pek çok sahnede ve okulda seyirci ile buluşturdu.

Oyun İstasyonu, İzmit’in yerleşik tiyatrolarından olup bir turne tiyatrosu değildir. Oyunlarını Kocaeli dahilinde bulunan değişik sahnelerde düzenli olarak seyirci ile buluşturmaktadır. Bunun yanı sıra birkaç Ulusal ve Uluslarası festivalde Kocaeli’yi temsil etmiştir.

23. Denizli Belediyesi Uluslararası Amatör Tiyatro Festivali - Tiyatro Sporu ile

12. Ankara Uluslararası Tiyatro Festivali- Tiyatro Sporu ile
15. Ankara Uluslararası Tiyatro Festivali- Sırra Kadem ile
6. Keşan Kültür ve Sanat Festivali – Tiyatro Sporu ile
I . İstanbul Misah Festivali
I. İstanbul Uluslar arası Doğaçlama Festivali.

Ayrıca Türkiye çağında gerçekleştirilen, ülkenin farklı kentlerinden doğaçlama topluluklarının davet edildiği beş (5) Doğaçlama buluşmasının II ve III‘üne ev sahipliği yapmıştır.

Topluluk son yıllarda aldığı ödüllerle de adından söz ettirmiştir.

“Dans Eden Eşek” adlı çocuk oyunu AB Delegasyonu tarafından ödüllendirildi. 2012-2013 Sezonunda Yeni Tiyatro Dergisi’nin ulusal çapta verdiği ödüllerde pek çok isimle birlikte – Prof. Dr Murat TUNCAY, Ferhan ŞENSOY, Rutkay AZİZ ve Menemen Belediyesi Tiyatrosu ile birlikte “ EMEK ÖDÜLܒne değer görüldü.

Aynı yıl “ Düğün Ya da Davul” adlı oyundaki rejisi ile Kadir YÜKSEL, Direklerarası Seyircileri tarafından “ En iyi Yönetmen” ödülüne değer görülmüştür.

2013-2014 sezonunda ise “Tersine Dünya” adlı oyun , yine Direklerarası Seyircileri tarafından “En İyi Müzikal Prodüksiyon Ödülü”ne değer görüldü.

10. yıldır aynı heyecan ve üretkenlikle seyirci ile buluşan topluluk , herhangi bir yardım ve destek görmeksizin sanatsal-tiyatral faaliyetlerini sürdürmüştür.

PROJE BAZLI ÇALIŞMALAR

Oyun İstasyonu tüm bunların yanında pek çok kurum ve gruba, daha önce belirlenmiş konularda, istenilen konsptlerde oyunlar oynamış çalışmalar yapmıştır. Bunlardan bir kaçı şunlardır.

2008-2009 sezonunda Türk Telekom personeli için Hizmet içi eğitim amaçlı interaktif bir oyun- (içerik: kurum içi ilişkiler, personel amir ilişkisi, personel-personel ilişkisi, abone ve personel ilişkisi, sorun çözme, abone beklentileri, personel yaklaşımı vb)

2013-2014 sezonunda Gülabi TURAN yönetiminde İSU (İzmit Su İşleri) personeli ile tiyatro çalışması- Bu çalışmada kurum adının (İSU) öne çıktığı “SUDAN AŞK” adlı vodvil türünde bir oyun yazıldı-hazırlandı. (Konu: İsu hizmetleri ile ilgili olarak sıkıntı yaşayan bir abone ve bir personelin sorunun çözümüne dair tartışmaları ile başlayan aşkları ve sonrasında gelişen komik olaylar- bu oyunun metni ve kurgusu uzun süren doğaçlamaların sonuncunda personel ile birlikte oluşturuldu)

2011-2012 , 2013-2014 sezonlarında yine ISU için “ Su Hayattır” adlı interaktif oyun. İSU’nun ilkokul öğrencileri için tasarladığı “Temiz Su Kulübü” projesi kapsamında , önceden belirlenmiş okulların sahnelerinde, su kullanımı, su kaynaklarının kullanımı, su kirliliği ve sonuçları, su israfı ve kurum ( ISU) vizyonu ve amaçları öğrencilerle birlikte, yine öğrencilerden alınan yönelimlerle birlikte doğaçlama olarak oynandı. Bu gösteride yeteneklerine güvenen öğrenciler de Oyun İstasyonu oyuncuları ile birlikte sahnedeki yerlerini aldılar.

Oyun İsTasyonu , 2015-2016 tiyatro sezonunda İngiliz yazar Ray COONEY’in yazdığı, Haldun DORMEN’in Türkçeye çevirdiği “KOMİK PARA” adlı vodvil türündeki komedi oyunu Kadir YÜKSEL’in rejisi ile Kocaeli Seyircisi ile buluşturacak.