ANASAYFA HAKKIMIZDA İSTASYONDAKİLER ATÖLYE OYUNLARIMIZ GALERİ İLETİŞİM
Geri
  • Yalancı Aranıyor
  • Bir Şehnaz Oyun
  • Cesaret Ana ve Çocukları
  • Lokum Teknomen'e Karşı
  • Komik Para
  • Düğün ya da Davul
  • Kanlı Nigar
  • Sırra Kadem
  • Keşanlı Ali Destanı
Ä°leri
ETKİNLİK TAKVİMİ

ZİYARETÇİ DEFTERİ

BİZİ TAKİP EDİN
      
 
 
ANASAYFA » OYUNLARIMIZ » SIRRA KADEM
Oyunumuz 18.yy da İstanbul'da geçiyor. Bulunduğu semtin varlıklı bir beyi olan Servet Ağa, bir yandan pençesine düştüğü hastalıklarla boğuşmakta, bir yandan da paşa olması sevdası ile yanmaktadır. Servet Ağa'nın yanında yöresinde bulunan para düşkünü kişiler, hem sen paşa yapacağız diye, hem de iyileştireceğiz diyerek olmadık tedaviler uygulamakta, olmadık yöntemlerle alabildiğine kullanmakta ve sömürmektedirler. Günün birinde bir derviş kılıklı iki kişi gelir. Çok uzaktan geldiklerini, Servet Ağa'nın evinin altında bir evliya yattığını, bu evin artık bir yatır olduğunu ve kendilerinin de bu yatırı korumakla görevlendirildiğini söyleyerek eve yerleşirler. Kısa bir süre sonra gerçek niyetleri anlaşılır. Aslında yegane dertleri Servet Ağa'nın evine yerleşmek, bir şekilde servetini ele geçirmektir. Ancak Servet Ağa gerçekleri görmek, inanmak istemez.

Bu derviş kılıklı adamlar bir gün Servet Ağa'nın saklamış olduğu altınları ve daha bir sürü değerli eşyayı çalarak ortadan kaybolurlar. Ancak durumun farkında olan bir komşusu bu adamları yakalayıp getirir. Böylece Servet Ağa, hem malını mülkünü kurtarmış olur hem de gerçekleri anlamış olur.

Oyunumuz, ne yazık ki bugün de hala olumsuz örneklerini gördüğümüz bir konuyu işlemekte. Hem inanç ve değer sömürüsünü hem de batıl inançların insan hayatında ne kadar olumsuz sonuçlara açtığını anlatmakta. İlme ve hakikate dayanmayan bilgiye ve inançlara körü körüne bağlanmanın yol açtığı sorunların eleştirisini yapar oyun. Bu anlamda oldukça güncel bir oyundur.
     
Yazan ve Yöneten : Kadir YÜKSEL
Yönetmen Yardımcısı : Evrim ZEYTİNOĞLU
Dekor : Yılmaz SARI
Kostüm Tasarım : Senem YÜKSEL
Kareografi : Sevda KIRLI YILDIRIM
Işık : Cem MARANKOZ
OYUNCULAR
Servet Ağa : Ergin DEMİREL
Şeker Hanım : Şebnem TELCİ
Zahiri : Tufan KATIRCI
Sakit : Hüseyin DEMİRCİ
Şaduman : Evrim ZEYTİNOĞLU
Suzidil : Sevda Kırlı YILDIRIM
Bogos : Alper TURNA
Bahçıvan Hasan : Alper TURNA
Nebile :

Filiz ÇOLAKLAR ELİŞ

Meftun : Murat ALKILIÇ
Dildade : Aynur SEREN
Müdavi : Gülabi TURAN
ORKESTRA
Solist : Özlem KÜÇÜK KATIRCI
Kanun : Berk MARAL
Ud   Ercan BÜYÜKERMAN
Perküsyon : Hasan YOKUŞ
Keman : Mert PİLAVCI